Na osnovu podataka i informacija koje smo prikupili od Operativnih centara civilne zaštite općina, općinskih Službi civilne zašitite i drugih subjekata Zeničko-dobojskog kantona, Kantonalni operativni centar izvještava Vas o slijedećem:
Putem telefonskog broja „121“ Operativnog centra civilne zaštite, Zeničko-dobojskog kantona, pružane su potrebne informacije, uputstva i pomoć građanima Kantona.
Na području Kantona saobraćaj se odvija na svim putnim pravcima bez zastoja. U jutarnjim satima na dionicama u kotlinama i uz riječne tokove upozoravamo na smanjenu vidljivost, zbog magle. Zbog radova na sanaciji mosta na dionici autoputa A-1 Visoko-Kakanj kod mjesta Dobrinje, saobraćaj je obustavljen i preusmjerava se dvosmjerno suprotnom kolovoznom trakom.
Na magistralnom putu Zenica-Nemila, kroz tunel Vranduk, od 05 do 21 sat saobraća se dvosmjerno. Od 21 sat do 00:30 sati vozila se propuštaju naizmjenično, dok je od 00:30 do 05 sati saobraćaj kroz tunel obustavljen. Za vrijeme obustave vozila do 7,5 tona ukupne mase mogu koristiti obilaznicu kroz naselje Tetovo, a vozila iznad 7,5 tona alternativne pravce Doboj-Šićki Brod- Sarajevo i Žepče-Zavidovići-Olovo-Sarajevo.
Ulazak u BiH nije dozvoljen stranim državljanima, a izuzetak su određene kategorije ljudi (zdravstveni radnici, lica kojima je potrebno liječenje, prekograničnih radnika, službi i timova civilne zaštite, pripadnika snaga NATO-a i drugih zemalja partnerstva za mir, kao i NATO štaba u BiH, osoba s boravkom u BiH, osoba koje su u tranzitu kroz BiH bez zadržavanja i osoba koje imaju izdatu dozvolu od Vijeća ministara).
Ulazak u Hrvatsku i Crnu Goru dozvoljen je samo njihovim državljanima, strancima koji imaju prijavljen boravak i vozačima teretnih vozila.
Srbija je zatvorila granične prelaze prema BiH za sve prelaske, izuzev za robni promet koji se odvija preko prelaza: Karakaj, Vardište i Rača.
Privremeno su zatvoreni svi granični prelazi za pogranični saobraćaj između Hrvatske i Bosne i Hercegovine.
Snabdijevanje električnom energijom je uredno.
Snabdijevanje vodom je normalno.
Telekomunikacioni saobraćaj je u funkciji.
Vodostaj rijeka i svih vodenih tokova na području Kantona je normalan.
Planski radovi elektrodistribucije:
Dana 28.04.2020 (utorak):
PJD Zenica
1.DV 10 kV Velika Broda
Naselja: Fazlići, Stranjani, Stranjani škola i Stranjani Dolac od 08:00 do 08:30 i od 15:00
do 15:30 sati
2.DV 10 kV Velika Broda
Naselja: Rudnik Stari gaj, Osojnica i Janjac od 08:00 do 15:30 sati
Dana 29.04.2020.(srijeda):
PJD Zenica
1.Trafo područje Mišurin do br.159, od 08:00 do 14:00 sati
2.Trafo područje Koprivna br.40, od 09:00 do 12:00 sati
PJD Tešanj
Trafo područje Srednja Raduša br.1126, od 08:30 do 13:00 sati
Intervencije vatrogasaca:
Zenički vatrogasci intervenisali su povodom saobraćajne nezgode u Gradu gdje su sapirali mjesto udesa i vršili su sapiranje platoa ispred Kantonalne bolnice Zenica, Gradske uprave i Doma zdravlja sa Poliklinikom.
Ostala događanja – Korona
Maglaj u izolaciji je 497 osoba, timovi za kontrolu vrše obilazak istih
Olovo - u kučnoj izolaciji nalazi se 45 osoba i pod kontrolom su PS Olovo i Doma zdravlja. Nema slućajeva zaraženih. Nema slučajeva nepoštivanja naredbi. Provode se mjere na zaštiti od korona virusa. Vrši se svakodnevno dezinfekcija javnih površina, javnih objekata, ustanova, industrijskih krugova… Organizovana je doprema potrebština za lica koja su: u izolaciji, sa posebnim potrebama, penzionerima
Na području općine Vareš jedna je osoba zaražena koronavirusom, u samoizolaciji je 32 osobe. Provode se mjere zaštite od koronavirusa.
Na području općine Tešanj trenutno je u kućnoj samoizolaciji 79 osoba, a period samoizolacije je završio za 31 osobu. Novih u samoizolaciji je 15. Jučer je na analizu poslano 9 sumnjivih uzoraka i svi su negativni. Od početka pandemije COVID-19 iz Tešnja na analizu je poslan ukupno 151 uzorak, a pozitivnih nalaza je bilo 4. Trenutno sa područja općine Tešanj nema oboljelih od COVID-19, a 3 pacijenta su izliječena.