Putem telefonskog broja „121“ Operativnog centra civilne zaštite, Zeničko-dobojskog kantona, pružane su potrebne informacije, uputstva i pomoć građanima Kantona.
Na području Kantona saobraćaj se odvija na svim glavnim putnim pravcima bez zastoja. Zbog radova na sanaciji mosta na petlji Blatuša za saobraćaj se zatvara pravac Zenica-Doboj i ulaz iz pravca Sarajeva u Zenicu.
Snabdijevanje električnom energijom je uredno.
Snabdijevanje vodom je normalno.
Telekomunikacioni saobraćaj je u funkciji.
Vodostaj rijeka i svih vodenih tokova na području Kantona je normalan.
Temperatura zraka u Zenici je +9 0C, na području Kantona od +4 0C do +9 0C.
Zenica: Dana 10.04.2021.godine u 03,10 sati u ul.Saliha Cakana Mulalića broj 1, došlo je do požara na krovu zgrade "Papirna". Od strane policijskih službenika, izvršena je evakuacija stanara. U 08,05 sati od strane pripadnika vatrogasne brigade Zenica, požar je lokalizovan te tom prilikom nije bilo povrijeđenih lica. U 16,10 sati u ul.Saliha Cakana Mulalića br.1, po naredbi Kantonalnog tužioca, lišeni su slobode lica Š.M. (1983.) i G.A. (1984.) oba iz Zenice, zbog osnova sumnje da su počinili krivično djelo paljevina i krivično djelo oštečenje, uništenje i nedozvoljeni izvoz spomenika kulture i zaštičenih objekata prirode, te su zadržani u prostorijama za zadržavanje.Izvršen uviđaj od strane službenika Sektora kriminalističke policije MUP-a Ze-Do Kantona, inspektora za zaštitu od požara i eksplozija MUP-a Ze-Do Kantona, službenika OKP PU I pod nadzorom tužioca. Takođe intervencija na dimnjaku kuće Kočevska čikma, manja materijalna šetta i tri intervencije na gašenju požara suhe trave i niskog rastinja na lokacijama Stranjani, Janjac i Ilirski put.
Kakanj: 3 intervencije. 2 interevcncije u dva navrata požar otpadnog materijala (kontejner) u naselju Varda i na području Tešovo požar šume i niskog rastinja, požar ugašen.
Ostale vatrogasne jedinice bez intervencija, obavljale su svoje redovne poslove i zadatke.
